عیب یابی و تعمیر فن کوئل

فن کوئل وسیله ای کاربردی در تابستان و زمستان است. این دستگاه ساده با سیستم آب سرد و آب گرم کوئل و وزیدن باد از فن ها دمای داخل ساختمان را مناسب نگه می دارد. دستگاه فن کویل از لوله های مسی برای جریان آب گرم و سرد، یک فن پر قدرت و موتوری قوی تشکیل شده که هوای مطبوع را در همه فصول سال از دریچه به اتاق وارد می کند. به طور معمول از کانال کشی برای فن کوئل ها استفاده نمی شود. انواع فن کوئل ایستاده، دیواری و سقفی تولید شده که همگی طرز کار تقریبا یکسانی دارند. با توجه به اینکه در همه فصول از این دستگاه استفاده می شود، امکان آسیب به قطعات و خرابی دستگاه نیز وجود دارد. تعمیر فن کوئل با توجه به کارایی فوق العاده آن ضروری است.

نکات تعمیر فن کوئل
در مقایسه با سیستم حرارت مرکزی و یا سیستم های کانالی، استفاده از فن کوئل بسیار مقرون به صرفه تر است. انواع فن کوئل از بهترین و مناسب ترین دستگاه های تهویه مطبوع اداری هستند که در ساختمان های مسکونی نیز نصب می شوند. با توجه به نصب عمودی و افقی فن کوئل ها، در هر فضایی می توان آن را استفاده کرد. محدودیتی در نصب فن کوئل نیست. تعمیر فن کوئل یک تخصص است و هر کسی نمی تواند به صرف داشتن یک آچار و پیچ گوشتی، دستگاه را تعمیر کند. در صورت بروز مشکل با خدمات هوم سرویز تماس بگیرید تا متخصص تعمیرکار فن کوئل به محل اعزام شود. در ادامه برخی از ایرادها و راه های تعمیر فن کوئل را بررسی می کنیم.

دستگاه فن کویل چیست؟

هزینه تعمیر فن کوئل

تعمیر موتور فن کوئل و کاهش سرعت هوا
چنانچه سرعت جریان هوا کم شده و یا به طور کلی جریان هوا قطع شده باشد، مشکل از سیم کشی است. چنانچه سیم کشی موتور و یا اتصالات آن شل باشد هوا دهی قطع یا کند می شود. تکنیسین تعمیرکار با بررسی این مورد نظر قطعی را اعلام می کند. گاهی مشکل از مدار کنترل کننده است که می بایست اصلاح شود. داغ شدن بیش از اندازه ترموستات و یا خطای تایمر و سوییچ های مجزا کننده این مشکل را به وجود می آورد. اگر در موقع کار کردن دستگاه به طور ناگهانی ، جریان هوا ضعیف شود، احتمال زیاد مشکل از همان شل شدن اتصالات موتور است.

مشکل هوادهی و تعمیر فن کوئل
مشکل در هوادهی فن کوئل دلایل مختلفی دارد کثیفی فون کوئل یکی از اصلی ترین مواردی است که منجر به بروز مشکل در هوادهی می شود. برای تعمیر فن کوئل کافیست که فیلتر تعویض شود تا دستگاه به خوبی قبل کار کند. توجه داشته باشید که چرخش معکوس نیز می تواند موجب تضعیف هوادهی شود لذا بدون تجربه اقدام به تعمیر و سرویس فن کوئل نکنید. اگر هوای خروجی از دریچه ها ضعیف است ابتدا دریچه ها را از نظر مسدود بودن بررسی کنید. گاهی یک مشکل ساده موجب یک دردسر بزرگ می شود. دریچه ها را خودتان هم می توانید باز کنید. اما گاهی مشکل از جای دیگری است از جمله اینکه:

کم و زیاد شدن هوادهی
ریتم هوادهی نباید به طور خود به خودی تغییر کند. افت فشار نشان می دهد که یک ایرادی در خم ها و تیک آف ها وجود دارد. پس از بررسی و در صورت نبود مشکل، احتمال نشتی در سیستم کانال کشی در موارد خاص وجود دارد. در حالت معمول فن کوئل دارای کانال نیست ولی در مواردی که نیاز به کانال باشد، کوچکترین نشتی در کانال موجب افت فشار هوا می شود.

هوادهی بیش از حد فن کوئل
تعمیر فن کوئل توسط تعمیرکار فن کوئل انجام می شود لذا نباید سر خود اقدام به تغییر در مدار و سیستم های طراحی کرد. چنانچه مقاومت کانال کمتر از سیستم طراحی فن باشد، سرعت هوادهی سازگار با سیستم نیست. با کاهش سرعت فن می توان میزان هوادهی را در حد متعادل نگاه داشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *