نشت یابی چیست؟

نشت‌یابی لوله‌های مدفون  عملیاتی است که جهت شناسایی نشت در لوله‌های مدفون بکار گرفته می‌شود. رایج‌ترین و مؤثرترین روش نشت یابی استفاده از متد آکوستیک است. روش‌های متنوع دیگری نیز برای نشت یابی خطوط لوله زیر زمینی وجود دارند اما هیچ‌یک از این روش‌ها به اندازه نشت یابی آکوستیک مورد استفاده عام قرار نگرفته‌است. یکی از این روش‌ها نشت یابی به روش ردیابی گاز است. این روش نیز از سال ۱۳۸۶ در ایران مورد استفاده قرار گرفته‌است. نشت یابی با استفاده از کرولیتورها که بر پایه اصول نشت یابی آکوستیک کار می‌کنند، در ایران از دهه ۱۳۷۰ آغاز گردیده است.

نشت یابی به روش آکوستیک در بسیاری از شهرهای ایران انجام شده و تکنیک و روش آن مورد استفاده قرار گرفته و ده‌ها مورد نشت پنهان موجود در شبکه لوله‌های زیرزمینی توزیع آب با این روش شناسایی شده‌است. اصول و قواعد پایه فیزیکی که تجهیزات نشت یاب متکی به آن‌ها موفق به شناسایی نشت در لوله‌های مدفون می‌شوند در قالب متد نشت یابی آکوستیک کلاسه بندی می‌شوند. در این تکنیک با مکانیابی منشأ ایجاد امواج صوتی که در محل نشت پدید می‌آیند موقعیت نشت شناسایی می‌شود.

به‌طور کلی تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه بسیار آسان تر از روش‌های معمول و سنتی است اما بسیاری از شرکت‌های تأسیساتی و ساختمانب بدلیل قیمت بالای این دستگاه‌ها از تهیه آن خودداری می‌کنند و با آزمون و خطا خسارات بسیاری را برای مشتری رقم می زنند .

ویژگی‌های صدای نشت اگر صدای موجود در لوله‌های تحت فشار دارای نشت را آنالیز نمائیم عمدتاً چهار نوع صدا را می‌توانیم تشخیص دهیم.

صدای شبیه به صدای «هیس» یا «هووش» که از ارتعاش لوله و کاهش فشار در محل روزنه و اوریفیس (orifice) نشت به وجود می‌آید.
صدای شبیه به همهمه که ناشی از عبور جریان سیال آب اطراف جداره‌های لوله دارای نشت است.
صدای ضربه و تصادم اسپری آب به دیواره‌های حفره‌ای که زیر خاک ایجاد شده‌است.
ضربان خفیف ناشی از تصادم سنگ ریزه‌های بکار رفته در زیر سازی لوله دارای نشت.
صدای «هیس» یا «هووش» اغلب به صورت دائم و ثابت در لوله‌های با فشار بیش از 30PSI شنیده می‌شوند و معمولاً بلندترین صداییی است که در محل نشت شنیده می‌شود. این صدا مبنای قضاوت کارشناس نشت یابی برای وجود یا عدم و جود نشت است. مهم‌ترین عوامل مؤثر برفرکانس و قدرت صدای نشت که در جداره لوله منتشر یا از سطح زمین قابل ردیابی هستند به شرح زیر است:

فشار آب در لوله
جنس و قطر لوله
جنس خاک و میزان تراکم آن
عمق کارگذاری لوله در زمین
پوشش سطح زمین (سیمان، آسفالت، چمن، خاک و …)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *